نقد

نقد Battlefield Hardline

قاتلان سریالی

دزدان و مجرمان در میدان جنگ: Hardline ها مثل خون آشام های سست اراده هستند. حضور ناگهانی و صدای «ایست» از طرف پلیس مثل این است که صلیب مقدس را در مقابل صورت آنان گرفته باشید. با اینکه مجهز به سلاح‌های نیمه خودکار هستند و از جلیقه‌های ضدگلوله استفاده می‌کنند، باز هم تسلیم می‌شوند. با اینکه از حیث تعداد بیشتر هستند، آن‌ها سه نفر و شما یک نفر، باز هم تسلیم می‌شوند. از طرف دیگر، اگر با سرعت کافی نشان خود را بیرون نیاورید، این مجرمین به حدی بی رحم می‌شوند که گویی تا به حال در هیچ میدان جنگی با چنین افرادی روبرو نشده‌اید. بین اشتیاق آن‌ها به تسلیم شدن و بیرحمی آن‌ها هیچ حد وسطی وجود ندارد، و این موضوع خیلی خنده دار است. آیا به دنبال رقبایی هستید که مدام شما را به چالش می‌کشند؟ بازی چند نفره Hardline هم به همین منظور است، بازی که دارای نقشه و حالت‌هایی است که با توجه به تغییر حالت از مناطق آماده به جنگ سنتی به محله‌های مسکونی و غیرنظامی، جنگ ارتش‌های ترکیبی را به طور مشخص در Battlefield نشان می‌دهد. ساختار اتفاقی صحنه‌ی جنگ در بازی Hardline به واقعیت نزدیک است. قسمت‌ها را با تکرار وقایع و مونتاژهایی که به زودی خواهند آمد طرح شده‌اند، مونتاژهایی که یادآور بازی‌هایی چون Alan Wake و Split/Second هستند، که اتفاقاً همزمان در یک روز در سال ۲۰۱۰ منتشر شده‌اند. برای اینکه راحت بتوانید با سبک فعلی Hardline آشنا شوید، به راحتی به آخر فصل‌ها می‌رسید و با این نوشته «شمارش معکوس فصل بعد» که ظاهراً از خدمات حال حاضر Netflix است، به شما تبریک گفته می‌شود. تنها ضعف این مجموعه نداشتن ۱۳ فصل است؛ بازی Hardline فقط ۱۰ فصل و یک مقدمه دارد.

اگر چه ظاهر بی خطر و بی طرف Hardline برای شبکه آمریکا (USA Network) مناسب تر از برنامه نویسی اصلی Netflix (Netflix Original Programming) است، اما داستان این بازی به نظر برای فیلم‌های درام تلویزیون مناسب تر از همه است. این داستان که در آن کمتر شاهد خطر هستیم، به خاطر نقش اول خود، نیک مندوزا (Nick Mendoza)، که در بازی شما پلیسی معمولی، پاک و درستکار است، مورد توجه قرار گرفته است. فقط چون نیک مانع از خطرات نقش اول منفی داستان می‌شود، امابا این حال «یک فرد خسته‌ی کننده» در بین سایر شخصیت‌های جذاب داستان است. برای دفاع از نویسنده‌ی داستان، حداقل می‌توان این را گفت که داستان نیک جستجوی زنجیره‌ی منابع داروهایی نیست که در فصل‌های اول تصور می‌کردید.

تصور این که با وارد شدن به صحنه‌ی جنگ Hardline مستقیماً به صحنه‌های نبرد تک نفره در Battlefield 3, 4 وارد شده‌اید، اشتباه است. دنیای این بازی بسیار پیچیده است، جایی که خطرات و دشمنی‌ها باعث دزدی‌های بی شرمانه می‌شوند، در حالیکه نشان قدرت شما فرصت‌های وسوه انگیزی برای نشان دادن خود فراهم می‌کند. پنهان ماندن یعنی اینکه علیه عده ای مجرم بی توجه کاری می‌کنید، که بعدها باید به تنهایی با آن‌ها روبرو شوید. برای هر نگهبانی که در مسیر گشت رفت و آمد می‌کند، کسی را دارید که برای همیشه در یک نقطه بماند و نفر بعد را به طوری مضحک به یک هدف راحت تبدیل کنید. تنها کاری که باید برای زنده ماندن بکنید این است که از نقشه‌ی کوچک به دقت زاویه و فضای دید نگهبانان را بررسی کنید.

اگر در بازی Solid Snake نابغه باشید، ممکن است بعضی وقت‌ها جای شما را مشخص کنند و بعد از آن هم تیراندازی در آن صحنه چندان غیر طبیعی نخواهد بود. دشمنان تا جایی که ممکن است غیرمنتظره حرکت می‌کنند تا شما همیشه آماده باشید، اما نه بی هدف و بی قاعده که شما را خسته کنند. مهم‌تر از همه اینکه، آنقدر فضا وجود دارد که به طور ناخودآگاه تحریک می‌شوید که مسیرهای مختلف را دنبال کنید، البته این احتمال هم وجود دارد که در هر قسمت کشته شوید. دشمنان به آخرین جایی که از شما پیداکردند واکنش نشان می‌دهند، پس موقعیت حمله از طرفین بسیار است و اگر بتوانید از AL پیشدستی کنید، نتیجه خیلی جالب خواهد شد.

نیمی از پاسگاه‌هایی که قصد نفوذ به آن‌ها را دارید، با سیستم هشدار با هم مخابره می‌کنند، سیستمی که اگر موقعیت شما را مشخص کنند درخواست نیروی کمکی می‌کند. اگر درگیر تیراندازهای طولانی نیستید، به نفع شما است که سیستم‌های هشداردهنده را قطع کنید، نه به این خاطر که Hardline نسخه‌ی ساده شده‌ی دزدی تحت رادار Metal Gear Solid را نشان می‌دهد، بلکه می‌توان آن را به خوبی شبیه به Far Cry 4 با چرخ‌های کمکی دانست. در این قسمت اصول حفظ یک منطقه، یعنی مشخص کردن عناصر هشداری و مشخص کردن موقعیت گشت دشمن را یاد می‌گیرید. علی رغم راحتی این کار بازهم از پاکسازی یک منطقه بدون اینکه شما را ردیابی کنند از ته دل خوشحال خواهید شد؛ درست برعکس آن که اگر موقعیت شما را مشخص کنند ممکن است خودتان را هیچ وقت نبخشید.

وقتی می‌توانید در روز روشن با سرعت به طرف دشمن بروید و درست قبل از اینکه از وجود شما باخبر شوند، داد بزنید «ایست!»، دیگر نیازی به دزدکی انجام دادن این کارها نیست.

وقتی در حوزه‌ی دید تبهکاران می‌مانید، کنار مخروط دید، حلقه‌ی شناسایی پیشرفته Splinter Cell بزرگ‌تر می‌شود و به شما هشدار می‌دهد. این قابلیت تنش کامل را نشان می‌دهد، که در غیر این صورت، دشمنان هم مشکل ضعف در دید و توانایی عکس العمل بدی را دارند. وقتی می‌توانید در روز روشن با سرعت به طرف دشمن بروید و درست قبل از اینکه از وجود شما باخبر شوند، داد بزنید «ایست!»، دیگر نیازی به دزدکی انجام دادن این کارها نیست. در حالیکه این موضوع به طور مضحکی غیرواقعی است، اما تأثیر منفی آن هم خیلی تمرکز را به هم نمی‌زند، حداقل هنگام شروع بازی این چنین نیست. این کار تا حدودی به این خاطر است که اسیرها اصلی‌ترین نکات را از سیستم پیشروی منطقه به دست می‌آورند. شاید این پاداش به خاطر گفته‌ی تولید کننده بازی‌های Visceral Games است که می‌گوید «ارزش دستگیری افراد بیشتر از کشتن آن‌ها است، اما در این صورت هم، کارهایی که باید برای دست بند زدن به کسی، بدون اینکه لو برود، انجام داد، چندان هم آسان تر از جان سالم به درن بردن از یک میدان جنگ نیست. تنها نکته‌ی این سیستم‌ها این است که میزان پاسخ دهی پایگاه را کاهش می‌دهد. می‌توانید با دستگیری دو تن از سه مجرم به راحتی قبل از فصل آخر به مرز ۱۵ سرباز برسید، در نتیجه شوق به بازی دوباره‌ی کل داستان به طور کامل از بین می‌رود. از طرف دیگر، به دنبال شواهد بازیابی، شاهد واکنش‌های چندنفری خواهیم بود، به همین دلیل آرزو می‌کنید که دوباره به بازی برگردید.

می‌توانید با دستگیری دو تن از سه مجرم به راحتی قبل از فصل آخر به مرز ۱۵ سرباز برسید.

سرعت را می‌توان در دو حالت چندنفره با نام‌های Hotwire و Blood Money پیدا کرد. در نهایت تعداد ماشین‌های میدان جنگ بیشتر از قاتلان خواهند بود و حمل و نقل کارآیی بشری خواهد داشت، هرچند با این حال بازهم Hardline به طور کامل از زنجیر سبک‌های قدیمی از جمله Conquest و Team Deathmatch در حالت چرخشی و نوبتی، رها نخواهد شد.

ماشین‌ها در حالت Hotwire در نقش وسایل متحرکی هستند که نقاط را برای بازیکنانی که سعی می‌کنند پشت فرمان بنشینند، مشخص می‌کنند. با پارک ماشین دزدی در گاراژ نمی‌توانید از سیستم‌های آن بهره ای ببرید، نقاط تنها زمانی به شما داده می‌شوند که با سرعت رانندگی کنید. همین دور ماندن ماشین‌ها از هم یادآور حوادث بازی چندنفره خارق العاده ی Driver:San,Fransisco and Watch Dogs است. وقتی با سرعت بسیار بالایی حرکت می‌کنید، نقشه‌ها کوچک به نظر می‌رسند. در صورتی که سعی کنید یک چشمتان به جاده و یک چشمتان هم به نقشه کوچک باشد، بدون شک در چند دور اول مرزهای نقشه را رد خواهید کرد و گاهی اوقات هم قبل از اینکه اشتباهتان را درست کنید، می‌میرید. از آنجایی که به نقشه‌هایی با طرح کلی عادت کرده‌اید، بهتر است مسیرهای اطراف خطوط بیرونی نقشه را دور بزنید. شاید این کار باعث شود که با بالاترین سرعت خود رانندگی کنید، اما باعث می‌شود که هدف قابل پیش بینی، مخصوصاً برای RPG ها، باشید.

در Blood Money به خوبی از لحظات هیجان انگیزی که در فیلم‌هایی دزدی می‌بینید، تصویر برداری می‌شود.

وسایل نقلیه از زمان حضورشان همگام با میدان نبرد حضور دارند، به همین دلیل قرار دادن این مجموعه در قالب دزدی‌های امروزی رنگ و بوی واقعی می‌گیرد، مخصوصاً وقتی تمامی ون‌ها در حال گریز هستند. ماشین در حال فرار در Blood Money بسیار اهمیت دارند، حالتی که هم پلیس‌ها و هم دزدها در حالت غارت خزانه‌های پول در مرکز نقشه هستند. وقتی یک ون پر از دزدان شرور با کیسه‌هایی از اموال غارت شده می‌تواند درست بعد از گرفتن پول نقد در کسری از ثانیه دور بزند و فرار کند، درک می‌کنید که وسیله ای برای فرار نزدیک خزانه چقدر مهم است. اعضای تیم با بی توجهی به پول نقد و برعکس توجه به این که راننده‌ی خوبی داشته باشند، کمک خیلی زیادی خواهند کرد (هرچند هرکسی که پول دستش باشد قادر به راندن ون‌ها است). اگر می‌بینید که در حال فریاد هستید و می گویید: «سوار ون بشید، باید راه بیفاتیم!» خیلی راحت قبول کنید که کلیشه‌ی فیلم‌های جنایی شده‌اید. خطرات در نقشه با وجود هلیکوپترها خیلی بیشتر می‌شوند، هنگامی که تحویل‌ها خیلی سریع‌تر انجام می‌شوند، البته به این شرط که رقیب شما موشکی که اسم شما روی آن نوشته شده، نداشته باشد.

تاکید بر کار تیمی یکی از ارزش‌های واقعی میدان جنگ را مشخص می‌کند، مجموعه ای که بازیکنان با ارزش را به خاطر کمکی فراتر از صرفاً تعداد کشته‌ها و سایر دستاوردهای شخصی به همگان معرفی می‌کند. به راننده به خاطر این که نزدیک افرادی که پول‌ها را بیرون می‌کشند ایستاده، پاداش می‌دهند. به ندرت می‌توان از رانندگی بین دو نقطه آنقدر پول به جیب زد. در Hotwire در صورتی که نفرات زیادی برای تیراندازی به تعقیب کنندگان و حداقل یک نفر برای تعمیر آن زمانی که بیرون ماشین هستید، می‌توانید مدت طولانی با ون رانندگی کنید.

چیزی که باعث می‌شود BloodMoney فراتر از یک رقابت برای جمع کردن پول بیشتر از خزانه باشد، گزینه‌ی حمله به خزانه دیگر است. این مسئله را برای تیم‌ها که نمی‌دانند چگونه چندکار را با هم انجام دهند و مسئولیت‌های را بین یکدیگر تقسیم کنند، عذاب آور است. تصور این که مقدار زیادی پول به جای اول خود می‌برید شما را در حال دریافت که در آخر هم ختم به تیراندازی‌های زیاد می‌شود، قرار می‌دهد. وقتی که دشمن قسم خورده‌ی شما از خزانه‌تان پول بر می‌دارد و به طرف در خروجی ون می‌رود؛ قبل از اینکه دوباره به بازی برگردید با اضطراب در حال شمارش ثانیه‌ها هستید. هیچ دزد منطقی شما را به خاطر داشتن چنین شخصیتی سرزنش نمی‌کند. تشنه‌ی انتقام بودن و همچنین یک سری چرخ یعنی اینکه روی یک خط مستقیم به طرف مکان اولیه رقیب خود به منظور یافتن فرصتی مناسب برای گرفتن انتقام حرکت کنید. تأثیر بازی‌های رقابتی آنلاین را می‌توان در دو حالت پنج نفره Hardline، Crosshair و Rescue دید. هر دو حالت شرایط زیادی برای پیروزی دارند که باعث ایجاد راهبردهای تیم محور هم می‌شوند. در این دوحالت امکان برگشتن دوباره به بازی نیست، بنابراین قطعاً از بین بردن کل تیم به هدف پیروزی را می‌توان یک گزینه مناسب دانست. Rescue حالت برگشتی با طراحی مناسب است که مجریان قانون در یک طرف باید گروگان دیگری را در آن طرف نقشه نجات دهند. Visceral Games با ذکاوت خاصی دو گروگان آماده کرده که باید در هر دور آن‌ها را انتخاب کرد، انتخاب طرحی که باعث پراکنده شدن گروگان گیرها شود، از این رو باعث تعادل دو طرف در حالت یکطرفه می‌شوید. Crosshair هم به همان اندازه غیرقابل پیش بینی است، حالتی که در آن پلیس‌ها باید از فردی که دارای اطلاعات است تا نقطه‌ی تعیین شده محافظت کنند. با توجه به این که پلیس‌ها نباید زیاد نزدیک به هم باشند و فرد مور نظر هم کاملاً مسلح است (با یک تفنگ قوی طلایی)، اغلب Crosshair به خاطر شکار افراد خبرچین به یک بازی چالش برانگیز فکری تبدیل می‌شود.

فرصت فکر کردن به چیزی فراتر از دشمنان در حالت‌های Battlefield مخصوص Hardline و مطابق با فرصت‌های بیشمار برای ارزیابی خطر است. شاید ماندن در موقعیت فرار فرد مدنظر تاکتیک تقلبی در Crosshair است، اما اینکه این تکنیک چگونه تیمتان را، با یک فرد کمتر در منطقه، کمک می‌کند و اجاره هم ندارید دوباره به بازی برگردید؟ یکی از زیرکانه‌ترین کارهایی که می‌توانید در Blood Money انجام دهید، حرکت دادن تخم‌های متحرک به نقطه ای نامعلوم نزدیک به خزانه است. تیم‌های تازه کار متعجب‌اند که چرا طرف شما سعی دارد که بر بازی مسلط شود، با وجود اینکه در دوطرف می‌توان مرده‌ها را دید که روی هم می افتند. علاوه بر این، هرچه هم تیمی‌های شما بیشتر پول جمع کنند، با سرعت بیشتری قادر خواهید بود تا به صورت انفرادی بنجامین‌ها (benjamins) را جمع کنید. طمع خودش را نشان می‌دهد و متعجب از این هستید که آیا می‌توانید همان حوالی بمانید و قبل از اینکه مخالفان سرسخت برای کشتن شما بیایند یک مشت دیگر جمع کنید. آیا شخصاً پنج مشت پر از پول و یا بیشتر ده مشت جمع می‌کنید؟ در Blood Money وسوسه به شدت روی شانه‌های شما سنگینی می‌کند.

برای هر نگهبانی که در مسیر گشت رفت و آمد می‌کند، شخصی را در یک نقطه برای همیشه داریم.

سادگی سبک دزدکی بازی و آمادگی دشمنان برای تسلیم شدن با صدای «ایست!» مضحک است، هرچند این کارهای مضحک در Visceral بعید نیست. حتی در میدان جنگ: Hardline، رقابت چندنفره روحاصلی این بازی است. سال‌های نه چندان دور بود که توانایی پریدن از یک هواپیمای جنگی و ادامه دادن بی وقفه جنگ با پای پیاده یکی از تاثیرگذارترین کارهایی که می‌توانستید حین تیراندازی آنلاین انجام دهید، بود. به همین دلیل است که خیلی‌ها در وهله‌ی اول مجذوب مجموعه‌ی Battlefield شدند و Hardline چیزی کمتر از لحظات فضایی انتقالی مشابه ندارد. می‌توانید در هلی کوپتر افراد را افزایش دهید، به عنوان یک تیرانداز نقش خود را انجام دهید و اهداف با ارزش روی زمین را نابود کنید و سپس برای رسیدن به ماشینی که از قبل مشخص کرده‌اید، با چتر پایین بپرید. این مکان Iwo Jima یا سرزمین‌های نفت خیز عربی نیست، بلکه یک میدان جنگ واقعی است.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مطالب

بالا