نقد

نقد بازی Grand Theft Auto V

چشم اندازی متفاوت

من فقط نیم ساعت برای برنامه ریزی سرقت مسلحانه وقت گذاشتم. من قصد دارم هوشمندانه عمل کنم، محافظان و کارکنان پشت گیشه مغازه جواهر فروشی ظریف را با یک بمب دود زای به خوبی جاسازی شده به هم بریزم، و با قنداقه تفنگ نیمه خودکار، قبل از اینکه به وسیله موتورسیکلت که در آن نزدیکی است فرار کنم، قفسه ها را ویران کنم. من مسیرم را کوتاه می کنم چرا که من می توانم بهترین هکر را برای قطع کردن سیستم امنیتی و یک تفنگچی برای در دست گرفتن کنترل جمعیت استخدام کنم. و هنوز با این وجود بهترین تلاش من به وسیله یک قطعه ناچیز برداشته شده از موتورم اشتباه از کار در آمد. من باید در یک تونل فاضلاب نمناک برانم، و به صورت مخفیانه راهم را در زیر شهر، تا آزادی طی کنم. در عوض من اینجایم، در خیابان های شهر موج موج پلیس ریخته است، و برای اولین بار در حالی که بسیاری از بازی های دزدی را انجام داده ام، در این مورد احساس مجرم بودن می کنم.

این به خاطر روحیه مهیج که از جانب من کمی زیاد شده، نیست، ولی یک اثر جانبی جالب از ویژگی های بسیار موجه حالت شخص اول نسخه های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس یک جی تی ای ۴می باشد. حتی وقتی که بازی های جی تی ای تیراندازی از بالا به پایین بود، همیشه نوعی عدم ارتباط بین چیزهایی که بر روی صفحه احساسات بسیار بدی می گذارد و روحیه بازیکنان وجود داشت. شما می توانید تصور کنید با وجود اینکه یک شخصیت را مستقیما کنترل می کنید، این ادمکی مجازی از یک قاتل است که مرتکب قتل هایی می شود که شما در زمان بازی شاهد آنها هستید. حالت شخص اول به طور اساسی، نه فقط به طرزی که شما جهان جی تی ای ۴را مشاهده می کنید، تغییر می کند. قدرت این را دارد که شما را نگه داشته تا به رفتارتان فکرکنید و عمیقا از انگیزه های شخصیت سوال بپرسید. و در مجموعه ای که برای تجلیل از زندگی یک قاتل به نقد پرداخته بود، تا آن را مورد ارزیابی قرار دهند، چیز بدی نیست. بله در اطراف تفنگ بازی های شخص اول زیادی هستند که باعث افزایش نشر اخلاقیات می شوند، ولی تعداد ناچیزی با ارزشمندی جی تی ای ۴با تولیدات بسیار خوب هالیوودی همراه شده اند. شهر لس سانتوس یکی از زیباترین و دلگشا ترین محیط های جهان است که حتی در بازی های ویدیویی نیز فریبنده است و در ظاهر پر وضوح جدیدش حتی دیدنی تر شده است. با توجه به نسخه های قدیمی، جی تی ای ۴به طرز قابل ملاحظه ای به خاطر آنتی الایزینگ (تکنیک جدید کامپیوتری) بهبود یافته، برجسته تر شده است. وضوح بافت ها فشرده شده است، سطوح به خوبی نقش بندی شده اند( به خوبی موزاییک کاری شده اند)، و همه نوع نورپردازی و اثرات لنزی جدید به کار رفته است. شما می توانید در ساحل وسپوسی به گشت و گذار بپردازید و جزییات کوچک در مغازه های بدلیجات و فروشگاه های اسکیت برد که قبلا آنجا نبوده اند را مشاهده کنید. شما می توانید در باران رانندگی کرده، و با قطرات باران و گودال های روی زمین که به زیبایی ساخته شده اند شگفت زده شوید. و در این هنگام به دلیلل هرج و مرج های ناشی از انفجار یک نارنجک که با عجله پرتاب شده و در یک نور خیره کننده ناشی از آتش و روشنایی می ترکد از تحسین دست می کشید.

تحسین همه اینها در شخص اول باعث خوشحالی است. زمینه سینماتیک و وسیع نمایشی، بسیار متفاوت از تفنگ بازی های معمول شماست،همانطور که شما حرکت می کنید به آرامی قدم بر می دارد؛ به PT فکر کنید درحالی که در شیار راست هستید. جایی که دوربین به آرامی بالا رفته و در اطراف شهر می گردد، در سطح زمین همه چیز بزرگتر و با ابهت تر به نظر می آید. من متوجه شدم در حال قدم زدن در راستای خیابان های شهر هستم، محو تماشای مردم بسیار عجیب و خارق العاده لس سانتوس بودم. مبهوت مغازه ها بودم، حتی آنهایی که نمی توانستم از آن ها خریدی بکنم، فقط برای تحسین سطح خیره کننده جزییات حیرت انگیز ، سر های تاس مردانه و حس جانبخشی که شما را حین پریدن از دیوار ها و جست و خیز میان ماشین ها به داخل بازی می کشد به صورتی که یک حالت سوم شخص حتی هیچ وقت نمی تواند.

این موضوع مخصوصا وقتی فعالیت ها گرم می گیرد و جایی که بر روی حقیقت خاکستری جی تی ای ۴به خوبی تمرکز می شود، صحت دارد. با توجه به اینکه  بیشتر ماموریت ها حول نوعی تفنگ بازی جریان دارد، ترشحات خونی  یک مواد فروش که بر روی پیاده رو پخش شده است، یا ناله های یک پلیس زخمی که بر روی کاپوت ماشینش نوشته شده تاثیر بیشتری نسبت به قبلی دارد. مطمئنا همه همانگونه که من از این موضوع متاثر شدم، نخواهند بود، ولی نکات قابل استفاده نیز وجود دارد که می تواند مورد ارزیابی قرار بگیرد. شلیک و پرتاب مواد منفجره در اول شخص راحت تر است، حتی در جی تی ای که کمک در هدف گیری غیر فعال شده است – شما را قبل از اینکه شروع کنید آماده کرده تا  مراحل ناپسند کنترل کننده حساسیت را کم کنید—ولی  پوشش سیستم کاملا این گونه نیست، و زمان هایی بود که من در یک گوشه قادر به حرکت در اطراف بنودم و در نتیجه تیر می خوردم.

پس از آن نوبت به رانندگی رسید، که مهم نیست من چه قدر به سختی تلاش کردم تا فهمیدم  مهارت در اول شخص بسیار مشکل است. کارکرد کامل با جزئیات داخلی حیرت انگیز وسیله نقلیه ممکن است بسیار جالب باشد ولی کنترل های پیچیده که در نوع سوم شخص به خوبی برای بدلکاری های رانندگی به صورت دیوانه وار به کار می رود که ماشین ها را در حین فرار از دست پلیس عصبی به راحتی در جاده نگه می دارد، بسیار مهم هستند. ماموریت های ماشین سواری نیز وجود دارند که به صورت شخص اول در ذهن نیز به راحتی طراحی نمی شوند. سعی در گرفتن مایکل سان که یک قایق را در بزرگراه آویزان می کند و یا انجام یک رانندگی سرعتی در بزرگراه بسیار مشکل است.

احتمالا آن واقع گرایانه تر است ولی من فهمیدم در حال عقب گرد به سمت سوم شخص برای انجام آن ها هستم. خوشبختانه وقتی به ذهن شما خطور کرد، فقط یکی از این دو گونه یا موقعیت نیست. شما می توانید در حالت سوم شخص رانندگی کنید و بازی را هنگام راه رفتن در صورت تمایل به صورت خودکار به اول شخص دهید و یا حتی وقتی تحت پوشش هستید به صورت سوم شخص حرکت کنید.

ولی چنانچه بخواهید کاملا از شخص اول صرف نظر کنید، جی تی ای ۴مقداری از درخششی که تا کنون نشان داده را از دست می دهد. حتی تا به امروزه بعد از سالها پیشرفت در صنعت و همه بازی های عجیبی که من بازی کرده ام من متعجبم که چطور تعداد کمی برای تکرار حس هالیوودی و گفت و گو های طبیعی بی قید و بند جی تی ای برنامه ریزی نموده اند. این مجموعه ای است که به طور مداوم واقعی ترین بازی های سینمایی را داشته و جی تی ای ۴ با اعتماد به نفس این تجارت را ادامه می دهد. گرچه بعضی از اصول مانند شخصیت های توصیف شده جزء نوادر می باشد و هنوز جی تی ای ۴ برای ساخت شهری پر از آن ها برنامه ریزی می کند، همان طور که سه رهبر معتبر برای سفر از میان آن وجود دارد. این گونه نیست که گفته شود این رهبران دوست داشتنی ترین شخصیت ها هستند، ولی شاید هدف آن نیست. ممکن زمان کمی شما طرفدار مایکل گانگستر بازنشسته باشید، که خانواده اش از اطرافش پراکنده شده اند. یا شاید شما اعتقاد داشته باشید که فرانکلین گانگستر سرحال ممکن است آدم خوبی باشد چرا که او همیشه سعی در انجام چیز های درست را دارد.

ولی آنها قاتلان خود شیفته روانی هستند که در یک چشم بر هم زدن صدها آدم واقعا بی گناه را برای دستیابی به خواسته هایشان می کشند. این موضوع مخصوصا در مورد تروور صحیح است، کسی که از شخصیت های به خوبی نگارش شده و بسیار جذاب بسیار عقب افتاده است. دیوانه وحشتناکی که هنوز قاتل فوق العاده باهوشی است کسی که دائما در یک نوع از عقب ماندگی ذهنی دیده می شود. حتی وحشتناک هم برای توصیف آن مناسب نیست. این شخصیت ها بدون نقص نیستند اگرچه— لحطاتی وجود دارند که شخصیت انگیزه های خود را ظاهرا برای مرتب کردن ساختار یک ماموریت نقض می کند – ولی این حقیقت که این شخصیت ها می توانند واقعا وحشتناک بوده و در عین حال در تعاملاتشان با یکدیگر شیک و مرتب باشند خواسته ای است که نشان دهنده نوشته رویایی در  جی تی ای است.

این مجموعه ای است که همیشه متقاعد کننده ترین و سینمایی ترین بازی ها بوده و جی تی ای ۴ به دلیل اطمینان از بازار تجاری به راه خود ادامه می دهد.

آن اندازه جهان را نیز وسعت می بخشد: جزییات بسیار مجلل متروپلیس لس سانتوس با زیرکی نوع واقعی آن را که  از لس آنجلس و به صورت کلی از آمریکا الهام گرفته است را مورد تمسخر قرار می دهد. برجستگی هایی که به اظهار شخص خودش، خدای رسانه های جمعی، لایف این وادر، مدیر عامل جای نورریس، و اداره های بینبگ فیلد شرکتش بوده که سد محکمی در برابر آگهی های مجلات شهرت، دستورالعمل دارویی، و جراحی های پلاستیک که به طور غیر قابل کنترل در رادیو وجود دارد و آژانس های منقضی شده دولت مثل اف ای بی که معمولا بر خلاف جنایتکاران که قصد کنار گذاشتنشان را دارند عمل می کنند، است. قطعا جی تی ای ۴ با طنز هایش گاهی سرد و بی مزه می شود ولی بازی های کمی هستند که نسبت به عقاید پوچشان به اندازه جی تی ای احترام قایل بشوند و تعداد کمتری نیز با این قاطعیت آن را انجام می دهند.

فرار از میان آن همیشه ماموریت های بمبی هستند که مثل فیلم های پر فروش هالیوودی و بهترین فیلم های گانگستری اجرا می شوند. سرقت های مسلحانه همیشه نقاط برجسته بوده اند و کل پروسه چینش تیم، استخدام اعضای تیم، به دست آوردن تجهیزات و سپس امید وار بودن که عدم مزاحمت فوز برای روز بزرگی که که کاملا در یاد ها می ماند. بمب ها منفجر شده اند، هلی کوپتر ها به آسمان خراش ها خورده اند، و کل جوخه پلیس در تعقیب شما هستند در حالی که شما برای فرار از بزرگراه بیهوده تلاش می کنید، هیجان خالص ناشی از تعقیب و گریز چهار یا پنج ستاره که چنین به نظر می رسد، گویی کل مامورین اجرای قانون برای شما آمده اند که با عقل جور در نمی آید. ولی همچنان جی تی ای ۴ از جهاتی عقب باقی مانده است. ماموریت های تعقیب و گریز وجود دارند، جایی که نشان هدفتان را به خاظر یک چرخش ضعیف در بزرگراه که نوعی شروع دوباره نا امید کننده است از دست می دهید و ماموریت های قتل جایی که شما اسلحه کشیده و قبل از اینکه بازی به شما اجازه بدهد هدفتان را می کشید، مجبور به شروع مجدد خواهید شد.

فقط صرفا تماشای کلی آن شما را برای جزییات بیشتر ترغیب می کند. جی تی ای هیچ وقت واقعا ماهرانه نبوده است، و بازی راهش را از میان کمترین لحظات هیجانی باز می کند و آن ها را با مکالمات در لباس های پر زرق و برق و چشم انداز های روح افزا و چشم نواز پر می کند. ماموریت های بیشتری نیز برای انجام وجود دارد، از جمله مراحل تصادفی لس سانتوس که از شما می خواهند چیز ها را مثل کودن ها با یک کامیون یدک کش برایشان حمل کنید یا برای اسموک وید، بیگانگان را در یک دیوانه خانه پر سر و صدا در میان شهر قتل عام کنید. فعالیت های اوقات فراغت وجود دارد که شما می توانید از آن ها لذت ببرید، یا شما می توانید املاک واقعی بخرید، یا شما می توانید در سهام فروشگاه هایی که می توانید بسازید، سرمایه گذاری کنید. یا ممکن است همه آنها را به طور کامل از دست داده و از لس سانتوس به عنوان زمین بازی دیجیتالی عجیب خودتان استفاده کنید، بمب های چسبنده که احمقانه در وسط ترافیک شهر تله گذاری شده را به کار بیاندازید، یا جیمبو جت ها را از فرودگاه بدزدید و سعی کنید آن ها را زیر پل ها به پرواز در بیاورید. در عوض آن ماجراجویی است که شما خودتان آن را ساخته اید که غالبا ثابت می شود که جالب ترین است.

و اما جی تی آی آنلاین وجود دارد. مشکلی ندارد که گفته شود جی تی ای انلاین به دلیل مسائل سرور و همه نوع مشکلات توازنی، شروع خوبی نداشت. با جی تی ای ۴، اتصال به شبکه کمی قوت گرفت، از جمله اضافه شدن یک ایجاد کننده شخصیت که به خوبی برای بیش از ۳۰ بازی کننده همزمان ( با دو تماشاگر اضافی) حمایت می کند، و همه به روز رسانی های موجود ۱۱ جی تی ای آنلاین ، گنجانده شده است. همچنین هنوز شما می توانید به صورت شخص اول بازی کنید. این ها افزونه های خوبی هستند ولی همچنان آنلاین از عدم مدیریت رنج می برد. در حالی که شما به آسانی می توانید شخصیت قدیمی تان را وارد کنید، من تصمیم به ساخت یک جدیدش را گرفتم، بعد از آنکه من در یک پیاده رو در لس سانتوس تنها با یک نقشه پر از آیکون های گیج کننده و بدون هیچ ایده برای آن چه که باید انجام دهم، مبهوت شده بودم.

موقعی که شما یک ماموریت را به پایان رسانده و برای پیدا کردن کار مانند ربودن بسته ها از شخصیت ها، یا شرکت در مسابقات ماشین سواری خیابانی – که مردم باید آن را با تلفن همراه مورد اعتماد شما انجام دهند– پروسه ای را مشخص می کنید، چیز ها جالب تر می شوند. هنگانی که شما حجم مناسبی پول نقد مهیا کنید ( که اگر شروعتان اشتباه باشد زمان بیشتری می گیرد)، شما می توانید یک اپارتمان بسیار خوب برای اقامت و ماشین های شیک برای قرار دادن در گاراژ آن، بخرید. من هنوز کاملا مطمئن نیستم که نهایتا چه می شود. حرف های زیادی راجع به اینکه جی تی ای آنلای بسیار وسیع است، و اینکه فصل ها غالبا به مسابقات مرگبار تبدیل می شود، زده شده است که نتیجه آن این می شود که یک مسابقه با ۳۰ بازیکن سرگردان در اطراف خواهد داشت، ولی برای من همیشه آن قسمتی از جاذبه هایش بوده است. آن ها یی که خودشان را در مسابقات خیابانی با ساختن موانع جاده ای رزمی بسیار جدی نشان می دهند، یا به سادگی در خیابان ها پرسه زده و مغازه ها را به راحتی سرقت کرده و سپس در حالی که بلند بلند می خندند و به آرامی فرار می کنند را به دام می اندازد.

این فعالیت ها اینجا باعث خنده می شود ( حتی وقتی در حالت اول شخص بازی می شود)، هنوز در شخص اول معضل اخلاقی را که خیلی وابسته به نقصی که در ساختار داستانی آنلاین وجود دارد، همان گونه که با احساسات شخصی من در برابر دیگر استفاده کنندگان اینترنتی اعمال می شود، ایجاد می کند. همچنین باعث می شود یک مسئله پیچیده جذاب به وجود بیاید: ایا اینکه در اول شخص بازی کرده و با رخداد های جی تی ای در یک مسیر بسیار ژرف همراه شوید بهتر است یا اینکه شما در سوم شخص با دور کردن خودتان از لحظات بحث برانگیز بازی، سرگرم بشوید. حقیقیتی که همیشه من در باره آن در همه بازی های ویدیویی فکر می کنم، مسیر اصلی جی تی ای ۴ است که به دلیل کیفیت لذت بخشش بسیار مشهور و خوب شده است. بعد از گذشت یک سال جی تی ای ۴ یکی از بازی های ویدیویی است که بدون شک سرگرم کننده ترین بازی که تا به امروز انجام داده ام می باشد. حتی بدون مناظر دیدنی جدید، حالت شخص اول، تفنگ بازی رزمی جدید، ماموریت های جدید قتل راز آلود برای مایکل، حتی جانوران خزنده جدید، بازی کنترل از راه دور با قابلیت اجرا در پی اس ۴، حجم عظیمی از آهنگ های رادیویی ( از جمله آهنگ مورد علاقه شخصی من، که به دلیل اینکه مربوط به بچه های خیابان فرعی در واحد پاپ می باشد آن را دوست دارم)، و بازگشت وسایلی مانند هواپیمای دریایی کلاسیک دودو، جی تی آی ۴ باید هنوز پر فروش ترین بازی باشد.

علاوه بر موضوعاتی که با سرعت قالب نسبتا آرام ، غالبا در محدوده لحظات بیشتر دراماتیک شرکت می کنند، این ویرایش جی تی ای ۴ تعیین می کند که در ارتباطی که با دیگر بازی های جهان-باز دارد، یا در واقع هر بازی که هدفشان یک احساس سینمایی است باید مورد قضاوت قرار بگیرد. آن زیبا تحریک کننده و تکان دهنده است. حتی اگر شما یک بار تا به کنون با جی تی ای ۴ بازی کرده باشید، فقط برای اینکه یاد آور شده است که موفقیت های برجسته چیست، ارزش های آن به دست آمده است.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مطالب

بالا